• Dejiny vzdelávania v Snežnici

40 rokov novej školy

Obdobie vzdelávania do roku 1918

n    Do roku 1913 sa na území obce Snežnica nenachádzala žiadna budova ani cirkevný priestor, ktorý by slúžil organizovanému vzdelávaniu. Deti chodili do školy v Brodne. Keďže dochádzka bola možná len v sprievode rodičov, začínajúcich školákov nemal kto vodiť do školy, dochádzka bola nepravidelná.

n    Vzdelávanie malých detí prebiehalo hlavne na úrovni rodiny, odovzdávaním skúseností a tradícií starších občanov, keď boli žiaci starší dochádzali sami. Vzdelanosť sa merala na počet zím, ktoré žiaci venovali návšteve školy.

Obdobie vzdelávania do roku 1918

n    Drotári, ktorí chodili po svete a priniesli subjektívne informácie, porovnali Snežnicu s inými dedinami a dospeli k názoru, ktorý zjednotil záujem všetkých. Žiadali v obci školu.

n    1913 – bola postavená budova štátnej ľudovej školy v Snežnici. Pri stavbe bol použitý miestny zdroj kameňa.

n    1907 – Aponyho školské zákony ako snaha Uhorska o násilnú maďarizáciu, no i zabezpečenie dobrého materiálno-technického zabezpečenia školy.

Obdobie vzdelávania do roku 1918

n    Vyučovať sa začalo v roku 1914. Za 5 rokov sa vystriedali tri učiteľky, všetky v preddôchodkovom veku, ani jedna nevedela po slovensky.

n    Vzdor občanov proti násilnej maďarizácií, žiaci sa vyhýbali škole. Celospoločensky vznikala potreba učiteľov. Slovenských učiteľov.

Obdobie vzdelávania po 1. svetovej vojne

n    František Doboš, prvý slovenský učiteľ, svoje pôsobenie začal prvým organizovaným kultúrnym programom obce

n    Problémy s učebnicami – Chudobné rodiny sa sťažovali že nemajú peniaze na učebnice, pomôcky. V kronike sa píše: „Keby ste si jeden týždeň, len jeden odopreli tej zlonosnej pálenky, vaše dieťa bude mať celý rok knihy.“

n    1. rádio v obci, AK2, vlastníctvo                               správcu školy používané ako                                      učebná pomôcka.

Obdobie vzdelávania po 1. svetovej vojne

n    Vyučovanie na dve zmeny, doobeda 1. až 3. ročník, poobede 4. až 8. ročník. Hodnotilo sa štvrťročne, od 1935 polročne.

n    Menoslov

Obdobie vzdelávania v rokoch
          2. svetovej vojny

n    Obdobie prvej Slovenskej republiky – zmätky v štáte, v živote a v škole

n    Kvôli problémom (81 žiakov v jednej triede, 1 učebňa, nedostatok kachlí a paliva) sa vyučovanie znížilo na poldenné.

n    1942 – zmena názvu – Trojtriedna rímskokatolícka škola v Snežnici

n    V školskom roku 1944/1945 bola dochádzka len dva mesiace, neklasifikovalo sa. Škola bola obsadená vojskom.

Obdobie vzdelávania po 2. svetovej vojne

n    1946/1947 – vyučovanie organizované v trojtriedke s počtom žiakov 127

n    Riaditeľ Alojz Galko – priekopník skvalitňovania vzdelávania v Snežnici, kultúrny pracovník

Obdobie vzdelávania po 2. svetovej vojne

n    Vyučovanie pre ročníky 1. – 5. (NŠ) v Snežnici

n    Vyučovanie pre ročníky 6. – 9. v Kysuckom Novom Meste, v Radoli, kde sa prejavilo malomeštiacke podceňovanie žiakov zo Snežnice

n    Nie je známy žiadny vysokoškolsky vzdelaný Snežničan.

Obdobie vzdelávania v plneorganizovanej škole

n    2. september 1968 – otvorená nová budova školy

n    Neskôr dostavaná školská bytovka, školská jedáleň a telocvičňa.

n    Žiaci už nemuseli cestovať za základným vzdelaním mimo obec

n    Snežnica sa stáva porovnateľnou s inými modernými obcami, ktorým záleží na vzdelávaní

Obdobie vzdelávania v plneorganizovanej škole

n    1995 – plynofikácia objektov školy

n    2001 – pripojenie školy na Internet v rámci projektu Infovek

n    Rekonštrukcia ústredného kúrenia

n    Prázdniny v roku 2005 – kompletná rekonštrukcia školy za pomoci Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Rodičia a škola

n    Niektorí rodičia nemajú záujem o školu a vzdelanie, vidia v škole zlo.

n    Starou pravdou však je, že aká je škola, taká je obec, národ náš i štát.

n    O tom svedčí aj historický zápis z kroniky obce.

Vízia o našej škole

n    Žiaci sa v súčasnosti učia na základnej škole aj také fakty, ktoré v budúcnosti pravdepodobne nepoužijú. Tí, ktorí ich budú v budúcom povolaní používať, by sa ich mohli učiť na strednej škole.

n    Prosíme kompetentných pracovníkov v oblasti školstva o pomoc pri urýchlenom zavedení nového školského zákona.

n    Internet – Väčšina žiakov nevie vyhľadávať na internete informácie, vedia sa len hrať. Bolo by dobré, keby sa žiaci naučili samostatne vyhľadávať potrebné informácie. Taktiež  by sme si priali rýchlejšie pripojenie na Internet.

Škola, to nie je len budova, školu robia žiaci, ich rodičia a učitelia.

1929/1930